TIBC LOGO 2.png

Last Year

TIBC 2019 JUDGES

KARIMA

AINA

Ebihara Miyoko

Barbee Mako

Mayady

Aoki Kayou

Farasha

Izumi

Huleya

Nicole

Mina Saleh

Luna

E-chan

Milla

Karima, Aina, Ebihara Miyoko, Barbee Mako, Mayady, Aoki Kayou, Farasha

press to zoom

Karima, Aina, Ebihara Miyoko, Barbee Mako, Mayady, Aoki Kayou, Farasha

press to zoom
1/1

Izumi, Huleya, Nicole, Mina Saleh, Luna, E-Chan, Milla

press to zoom

Izumi, Huleya, Nicole, Mina Saleh, Luna, E-Chan, Milla

press to zoom
1/1

TIBC 2019 WINNERS

Professional Oriental Solo Category

1st Place

2nd Place & People’s Choice

3rd Place

yukimi
yukimi

1st Place Winner

press to zoom
IL Sey
IL Sey

2nd Place & People’s Choice

press to zoom
Yamamoto Miho
Yamamoto Miho

3rd Place

press to zoom
1/1

yukimi

IL Sey

Yamamoto Miho

Professional Oriental Ensemble Category

1st Place

2nd Place

3rd Place

People's Choice

MiLissa
MiLissa

1st Place Winner

press to zoom
El Asal
El Asal

2nd Place

press to zoom
ROKSOLANA
ROKSOLANA

3rd Place

press to zoom
Jersh
Jersh

People's Choice

press to zoom
1/1

MiLissa

El Asal

ROKSOLANA

Jersh

Fusion Solo Category

1st Place & People’s Choice

2nd Place

3rd Place

Aika
Aika

1st Place Winner & People's Choice

press to zoom
Non
Non

2nd Place

press to zoom
Erina
Erina

3rd Place

press to zoom
1/1

Aika

Non

Erina

Fusion Ensemble Category

1st Place & People’s Choice

2nd Place

3rd Place

Spica
Spica

1st Place Winners & People's Choice

press to zoom
IVETA DANCE Fusion
IVETA DANCE Fusion

(Taiwan) 2nd Place

press to zoom
Amazoness
Amazoness

3rd Place

press to zoom
1/1

Spica

IVETA DANCE Fusion (Taiwan)

Amazoness

Non-Professional Oriental Solo Category

1st Place 

2nd Place

3rd Place & People’s Choice

Fiore
Fiore

1st Place Winner

press to zoom
takachi
takachi

2nd Place

press to zoom
Nami
Nami

3rd Place & People's Choice

press to zoom
1/1

Fiore

takachi

Nami

Non-Professional Oriental Ensemble Category

1st Place & People’s Choice

2nd Place

3rd Place 

Yu Tung & Jo Yun
Yu Tung & Jo Yun

(Taiwan) 1st Place & People’s Choice

press to zoom
Hadilah
Hadilah

2nd Place

press to zoom
Negma
Negma

3rd Place

press to zoom
1/1

Yu Tung & Jo Yun (Taiwan)

Hadilah

Negma

Senior Oriental Solo Category

1st Place & People’s Choice

2nd Place

3rd Place 

Izumi Ohara
Izumi Ohara

1st Place Winner & People’s Choice

press to zoom
NAOKO
NAOKO

2nd Place

press to zoom
SACHIKO
SACHIKO

3rd Place

press to zoom
1/1

Izumi Ohara

NAOKO

SACHIKO

Senior Oriental Ensemble Category

1st Place

2nd Place & People's Choice

3rd Place 

el-runmaan
el-runmaan

1st Place Winners

press to zoom
Butterfly Queens
Butterfly Queens

2nd Place & People’s Choice

press to zoom
Mudī~ya
Mudī~ya

3rd Place

press to zoom
1/1

el-runmaan

Butterfly Queens

Mudī~ya

Kids / Junior Oriental Solo Category

1st Place

2nd Place & People's Choice

3rd Place 

Miduki
Miduki

1st Place Winner

press to zoom
Shigehisa Norika
Shigehisa Norika

2nd Place & People’s Choice

press to zoom
SHEN HSIN-YUN
SHEN HSIN-YUN

(Taiwan) 3rd Place

press to zoom
1/1

Miduki

Shigehisa Norika

SHEN HSIN-YUN (Taiwan)

Kids / Junior Oriental Ensemble Category

1st Place & People’s Choice

2nd Place 

3rd Place 

DJB☆Jr
DJB☆Jr

1st Place Winners & People’s Choice

press to zoom
ARU Belly Sweet
ARU Belly Sweet

2nd Place

press to zoom
K’s Belly
K’s Belly

3rd Place

press to zoom
1/1

DJB☆Jr

ARU Belly Sweet

K’s Belly

Freestyle Category

1st Place 

3rd Place 

 2nd Place & People’s Choice

TIBC 2019 images by NAM

gumiko & Maria
gumiko & Maria

1st Place Winners

press to zoom
美喜
美喜

2nd Place & People’s Choice

press to zoom
Team Najm
Team Najm

3rd Place

press to zoom
1/1

gumiko & Maria

Miki

Team Najm

CONGRATULATIONS TO ALL THE WINNERS OF TIBC 2019!

Professional Oriental Solo

1st Place : yukimi (Ishikawa Yukimi)
2nd Place : IL Sey (Takayama Sachiko)
3rd Place : Yamamoto Miho
People’s Choice : IL Sey (
Takayama Sachiko)

Professional Oriental Ensemble

1st Place : MiLissa

2nd Place : El Asal
3rd Place : ROKSOLANA
People’s Choice : Jersh

Fusion Solo

1st Place : Aika (Sakamoto Aika)
2nd Place : Non (Itou Nobuko)
3rd Place : Erina (Uehara Erina)
People’s Choice : Aika (Sakamoto Aika)

Fusion Ensemble

1st Place : Spica

2nd Place : IVETA DANCE Fusion (Taiwan)
3rd Place : Amazoness
People’s Choice : Spica

Non-professional Oriental Solo

1st Place : Fiore (Sasaki Hanae)
2nd Place : takachi (Takagi Chisato)
3rd Place : Nami (Oyama Nami)
People’s Choice : Nami (
Oyama Nami)

Non-professional Oriental Ensemble

1st Place : Yu Tung & Jo Yun (Taiwan)

2nd Place : Hadilah
3rd Place : Negma
People’s Choice : Yu Tung & Jo Yun (Taiwan)

Senior Oriental Solo

1st Place : Izumi Ohara
2nd Place : NAOKO (Orikasa Naoko)
3rd Place : SACHIKO (Komura Sachiko)
People’s Choice : Izumi Ohara

Senior Oriental Ensemble

1st Place : el-runmaan

2nd Place : Butterfly Queens
3rd Place : 
ムディーァ
People’s Choice : Butterfly Queens

Kids/Junior Oriental Solo

1st Place : Miduki
2nd Place : Shigehisa Norika 
3rd Place : SHEN HSIN-YUN (Taiwan)
People’s Choice : Shigehisa Norika 

Kids/Junior Oriental Ensemble

1st Place : DJB☆Jr

2nd Place : ARU Belly Sweet
3rd Place : K’s Belly 

People’s Choice : DJB☆Jr

Freestyle Solo/Ensemble

1st Place : gumiko & Maria
2nd Place : Fujimoto Mikiko
3rd Place : Team Najm
People’s Choice : Fujimoto Mikiko